Проектът се реализира с подкрепата на Столична община – Столична програма ?Култура“
Live streaming, 27.05.2021
- 21:00 – България
- 19:00 – Великобритания
- 20:00 – Германия
- 20:00 – Италия
Проектът ?ПАФА“ представлява танцова интерактивна инсталация, в която се сливат и заместват реалността на живите изпълнители с виртуалната реалност на техните дигитални отражения. Повдигат се въпроси за идентичността на човешката личност, за тъждествеността ? с нейния образ и оттам със самата себе си. В проекта дигиталното е едновременно същност, форма на творбата както и начин за разпространението ?.
Проектът изследва процесите на отчуждение и дезориентация, настъпващи при загубване на контакта със собственото тяло. Като подход се използва принципът на отражението като способност да се възпроизвеждаш в друга структура. От това произлиза и символиката на името на проекта ?Пафа“ – дъщеря на скулптора Пигмалион и неговата ?оживяла“ скулптура Галатея. Тази легенда препраща прозренията от миналото в настоящето, което би трябвало да осмисли и нашето бъдеще. Проектът търси отговор на въпроса: Възможно ли е да предвидим последствията от нашите действия върху нас самите, върху природата и социалните процеси? Танцьорът е в непредвидим диалог със собственото си отражение. Важно е поведението на операторите и режисьора на пулт, които са участници в инсталацията чрез избора, който правят при заснемането и излъчването на движещата се фигура.
Автор на инсталацията е известният визуален артист, сценограф и преподавател по дигитални изкуства – доц. Венелин Шурелов. Хореограф на пърформанса е Боряна Сечанова – един от водещите съвременни български хореографи.
Трима танцьори – изпълнители от Балет ?Арабеск“ – и двама оператори и режисьор на пулт от студио ?Бленд“ ООД, които ще осъществят заснемането и стрийминга на представлението, са останалите участници в екипа на проекта.
Проектът ще се реализира на 27 май 2021 г. от 21:00 ч. българско време пред онлайн аудитория и с присъствието на живо на специално поканена публика. Предаването на представлението ще се реализира в реално време и на запис за кратко след събитието в специалната фейсбук страница PAPHA /Dance Space Foundation, на сайта на Фондация ?Пространство за танц“ и на фейсбук страниците на партньорите на проекта (в реално време) – българските културни институти в Рим, Берлин и Лондон, ДМБЦ – София.
Освен представянето на инсталацията и танцовия пърформанс, втора част на представлението е дискусия на авторите и специално поканени гости – критици, анализатори от различни области и публиката. Малобройната публика на живо ще има възможност в края на събитието да преживее чрез личен опит влизането в инсталацията, изправяйки се пред своята дигитална версия.
Медиен партньор на събитието е Информационна агенция БГНЕС.
Проектът се реализира с подкрепата на Столична община – Столична програма ?Култура“.