На 21 юли от 18:00 ч. в Съюза на глухите в България (ул. ?Денкоглу” № 12 – 14) ще бъде открит интердисциплинарният проект ?Светлината говори, ръцете създават“, създаден с финансовата подкрепа на Столична община – Програма "Култура".
?Светлината говори, ръцете създават“, ръководен от Станимир Божилов, е продължение на придобилата не само национална, но и международна известност идея на проф. д-р Олег Гочев за модулни интерактивни стенни инсталации. Същността на тази идея е създаване на променяемо произведение от група художници, обединени единствено от обща за всички тема. Колективното творчество отговаря на глобализирането на световната икономика и култура и възникналата нужда от естетически и авторски плурализъм. Тази концепция не отрича ренесансовата идея за самотния универсален гений – творец, а само я осъвременява чрез мултиплициране.
Но това е само една от възможностите на този нов вид публични стенописни произведения. Много важна е възможността самата публика да променя творбата по свой личен или групов вкус, желание или настроение. Така от пасивен консуматор – реципиент зрителят се превръща в активен съучастник и дори съавтор на произведението.
Друга нейна важна особеност е, че модулната стенна инсталация е двулицева. Така тя винаги има скрито изображение, алтернативно на видимото и което, наред с елемента на съспенс, увеличава обхвата на избор и предпочитание на активния зрител – съавтор чрез реверсивността си.
Инсталацията е реална, физически и материално съществуваща творба, и по този начин се явява пряк продължител на класическата традиция в хилядолетното изкуство на стенописа, чиито произведения са създадени, за да съществуват през вековете. Тази страна на идеята за стенни инсталации е алтернатива на актуалната засега тенденция интерактивното изкуство да се осъществява електронно, чрез дигитални или други форми на променяеми прожектирани изображения. Класическата материална алтернатива е особено актуална днес, когато сме свидетели на нечувана енергийна криза.
Всички изброени дотук елементи на идеята са само една малка част от нейните истински потенциални възможности. Именно реализациите на тази идея разкриват допълнителните страни на нейното осъществяване в действителна публична архитектурна среда.
Първите две инсталации бяха реализирани в пространството на Нов български университет, където се роди идеята:
?Любов и омраза“ е осъществена през 2010 г. в класическата техника акрил върху суха основа и включва присъствието на механичен звуковъзпроизводител, идентифициращ всеки един авторски панел на 20-те участници в проекта от три висши училища в България, от САЩ и Франция.
Втората стенна инсталация ?Дух и Материя“ е изпълнена в безпрецедентното досега равнопоставено съчетаване на класическите стенописни изкуства на мозайката и витража. Възможността за равностойното им въздействие е осъществено чрез изграждането на светеща ЛЕД стена-екран зад инсталация, която е открита през 2014 г., обединявайки 16 автора.
Следващото развитие на идеята е самостоятелният проект на Станимир Божилов ?Моят свят под дъгата“ в детска градина ?Чебурашка“ в кв. "Дървеница" през 2011 г., където фòрмата на модулите от квадрат е променена в правилен шестоъгълник, а в концепцията се включва и игрови елемент.
Върху този нов момент е наблегнато в осъществяването на следващия проект на Станимир Божилов – ?Интерактивно пространство за визуални изкуства" в Столична библиотека през 2021 г. В него стенната инсталация се явява елемент от цялостното оформление на фоайе, в което играе ключова роля. Става дума за друга страна от възможностите ?, наречена условно ?скрабъл“ аспекта ? – т.е. върху всеки от панелите са изобразени отделни букви от българската азбука, с които може да се изписват от зрителите всякакви думи, дори изречения. Инсталацията е единственият интерактивен елемент от иначе застиналите изображения на рисуван стенопис и витражи, които допълват и обогатяват смислово цялостното послание на проекта, посветен на библиотекарството, книгите и колекционирането им.
Последното проявление на стенната инсталация в Съюза на глухите в България отново е като елемент от цялостно оформление на вече няколко архитектурни пространства. Този път тя не е единствената интерактивна част от замисъла. Своеобразна връзка с предишния проект в Столична библиотека се осъществява от ?Светлината говори“ от витражни ръце, които представят букви от дактилната жестова азбука на глухонемите, с която те биха могли да пишат думи или изречения. Изградени са и интерактивните мобилни инсталации ?Радост и болка“ от двустранно изписани модулни панели, ?Полет” от хартиени птици и триизмерни конструкции. В голямата многофункционална зала ?Младежко пространство“ е осъществена цялостна артистична намеса, обхващаща стените, колоните, пиластрите, тавана, вратите и прозорците. Нов пластичен момент там е и включването на свободно висящи цветни триизмерни птици, които разнообразяват и обогатяват архитектурните пространства.
"Светлината говори, ръцете създават" е ръководен от Станимир Божилов и екип от преподаватели: проф. д-р Олег Гочев, доц. Валентин Савчев и Дияна Драйчева. Реализира се с участието на студенти и ученици, изучаващи живопис и стенопис в Нов български университет и НГПИ ?Св. Лука“ – Айсял Аладжова, Александра Илиева, Александра Савова, Александър Лазарков, Александър Радоев, Алиса Гюзелева, Анатоли Бовянски, Ани Милошова, Бояна Николова, Валентина Антонова, Варти Маврева, Весела Величкова, Виктория Иванова, Гергана Василева, Георги Ников, Димана Владимирова, Евдокия Попадинова, Елеонора Казакова, Емануела Николова, Жанина Вълчева, Катрин Методиева, Лора Кожухарова, Людмила Велева, Маргарита Василева, Мариана Виденова, Мариса Тодорова, Мила Божилова, Михаела Михалева, Михаела Якимова, Надежда Костова, Надя Богословова, Никол Петрунова, Николина Стоянджова, Ния Григорова, Петя Маркошинова, Симеон Пенков, Симона Николова, Соня Маркова, Станислава Катрева, Стефан Петров, Стефани Станчева, Цветелина Станева, Цветомира Антова.
Инициативата за артистичната намеса е на доц. д-р Екатерина Тодорова от НБУ и на Силвана Павлова и Росица Караджова от Съюза на глухите в България.
Интердисциплинарният проект е осъществен с финансовата подкрепа на Столична програма ?Култура” и Нов български университет.