Онлайн исторически маршрут "Софийските училища"



На 16 март (сряда) от 20:00 във фейсбук страницата Historical Routes Sofia започва на живо първият епизод от онлайн историческия маршрут "Софийските училища", който проследява историята на образованието в столицата от Българското възраждане до социалистическия период.

Предаването ще разкаже за първите възрожденски училища, въвеждането на "взаимоучителната метода", откриването на първото класно училище и първото девическо училище в София, както и за просвещенската роля на бележитите Захарий Круша и Сава Филаретов. Историята на големия български благодетел ще бъде представена вътре в училището благодарение на гостоприемството на 127. СУ "Иван Николаевич Денкоглу".

Онлайн историческият маршрут "Софийските училища" е посветен на историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична програма "Култура".

Поредицата от 12 онлайн събития има две основни направления:

– Първа част – исторически преглед на периодите, събитията, личностите и архитектурните течения в сферата на образованието от средата на XIX до втората половина на XX век;

– Втора част – детайлно представяне на емблематични софийски училища и запознаване с тяхната роля в обществения и културен живот на града и страната. Тук се припомнят и имената и делата на исторически личности, учили или работили в даденото училище, както и патроните на всяко учебно заведение.

По време на епизодите ще бъдат представени актуални снимки и видео с фасадите и интериора на сградите в наши дни, така че училищата да "отворят врати" за обществеността. Като илюстрации ще бъдат показани стари фотографии и пощенски картички, планове и чертежи. Специално внимание се обръща на проявените архитектурни стилове и течения – неокласицизма със зданието на старата Първа мъжка гимназия, романтичния сецесион с някои от най-красивите училищни сгради, практичния модернизъм с функционално издържани постройки.

Всички истории ще бъдат разказани от авторите на проекта Здравко Петров и Сребрина Тимофей. А зрителите ще имат възможността да споделят свои лични истории или познания за съответния период и училище. Желанието е събитията да бъдат и диалог за паметта, съхраняването и опазването на архитектурното и духовното наследство в града.

Онлайн поредицата се стреми да провокира любопитството към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин може да се спомогне за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във фейсбук страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие ще са достъпни неограничено и в youtube канала Historical Routes Sofia и на интернет страницата historicalroutes.bg.

Основната цел на проекта е да представи, популяризира и допринесе за обществения интерес към културното наследство в сферата на образованието.

 

На снимката: Авторът на проекта Здравко Петров и заместник-кметът на София Мирослав Боршош пред 18. СУ "Уилям Гладстон".

16.03.2022