До 23 септември в пространството на Експозицията за национално помирение/Гарнизонно стрелбище – филиал на Регионален исторически музей – София, фестивал "Фотофабрика" представя изложбата "Визуалната история на Миколаев: Татуировки на войната".
Военната агресия на Русия срещу Украйна нанася огромни щети на страната – разрушени градове, села, инфраструктура и индустрия. Продължават да умират не само военни, но и цивилни хора, включително деца. Милиони украинци търсят убежище в други страни, бягайки от ужасите на войната.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна южният регион на страната, част от който е и град Миколаив, търпи значителни загуби и щети, а някои южни територии все още са окупирани. Всичко това променя демографията и влияе върху моралното и психологическото състояние на населението, както и върху развитието на градовете, икономиката, културата и др.
В този контекст се ражда изложбата "Татуировки на войната". Четири от петте серии в нея са заснети от фотографи от миколаивската школа за концептуална и артфотография MYPH, а петата е дело на основателя на школата – Сергей Мелниченко. И петимата фотографи се заемат със задачата да пречупят войната и възприятията за нея през своите обективи.
Сергей Мелниченко казва: "Татуировки на войната е за слоевете и прослойките. За колективната памет. За рефлексиите. За чувствата и емоциите. За това, което ще остане с нас завинаги – нашите общи спомени. Всеки има и свои, но всички говорим за едно и също. За болката."