Оригинална селекция от филми на знаменити европейски жени – режисьори, международна конференция, уникален по рода си киноконцерт, майсторски класове, както и богата селекция от прожекции на рядко показвани за българската публика филми, придружени от интересни дискусии и творчески ателиета, предлага на младите любители на киноизкуството в София проектът “Срещи на младото европейско кино”, който се реализира с подкрепата на Столична община в Календара на културните събития на София.
Осмото издание на добре познатия и обичан кинофестивал с организатори Сдружение “Арте Урбана Колектив”, чиято главна цел е да се начертаят бъдещи перспективи за развитието на артистичното образование в България и Европа, е разделен на две части.
Събитието предлага до 24 юни програма, насочена към детската и младежка аудитория на възраст от 3 до 19 години, а втората част на фестивалното събитие – 25 до 29 юни – мащабната международна конференция с участието на чуждестранни експерти от 14 европейски държави, специални майсторски класове и др.
В рамките на рубриката “Жените режисьори: от началото на киното дo днес” е представена късометражна програма на Алис Ги (1873 – 1968), прочула се като една от първите жени в историята на киното. Още преди жените да имат право да гласуват, французойката успява да режисира, продуцира или ръководи създаването на около 1000 филма. С подкрепата на Френски институт в България, специална селекция от 13 нейни късометражни филма е представени на младежката публика. Прожекциите са последвани от ателие за деца и младежи на възраст между 11 и 18 години, в което младите участници ще преоткрият филмите чрез рисунки – пресъздавайки на хартия движения и форми, които току-що са видели на големия екран.
Класиката “Момиче във фрак” (реж. Карин Сванстрьом, Швеция, 1926) е ярка комедия в седем действия – един от най-добрите филми от епохата на нямото кино в Швеция и последният пълнометражен филм на режисьорката Карин Сванстрьом (1873 – 1942) – също е част от програмата, посветена на жените режисьори.
Продукцията “Отминал ден” – дебютен игрален филм на Марта Месарош (Унгария, 1968) е зашеметяващ портрет на млада унгарка, която с твърда решителност търси собствената си идентичност в общество, преживяващо драматичен контраст между традицията и развиващата се модерност. Филмът е едновременно пример за Новата вълна в Източна Европа в края на 60-те години и един от ранните филми на европейското феминисткото кино.
“Моят XX-ти век” (реж. Илдико Енеди, Унгария, 1989) разказва невероятната история на две близначки, отгледани от различни семейства, които се превръщат в съвсем различни личности, докато в навечерието на Новия век съдбата не ги среща отново. Филмът е част от програмата, благодарение на Институт Лист София ( Liszt Intézet Szófia) и е подходящ за ученици над 18-годишна възраст, както и за студенти.
Осмото издание на “Срещи на младото европейско кино” е отредило и специално внимание на една от иконите на италианското документално кино – италианската режисьорка Чечилия Манджини.
Знаменития ? филм “Да бъдем жени”, създаден през 1964 г., но изключително актуален и днес, започва с въздействащ експеримент – близки кадри на корици от модни списания, които са прекъснати от образите на жени от реалния свят – работещи във фабрики, обитаващи крайните квартали на града. С чувство за хумор и ирония, киното на Манджини се фокусира върху историите за несправедливост в обществото. След прожекцията организаторите канят зрителите и на специалното киноателие, вдъхновено от творчеството на Манджини – работа с колажна техника и ще интерпретация на образа на жената в списанията от 1964 г. и днес. Aтелието ще бъде водено от младата художничка Вероника Белчева.
“Срещи на младото европейско кино” за пръв път ще стане домакин и на няколко събития, които надграждат фестивалната концепция.
За първи път в рамките на “Срещи на младото европейско кино” ще се състои европейска конференция “Кинообразование в училище”, посветена на кинообразователните инициативи в училище в цяла Европа. Тя ще се проведе на 28 юни от 10:00 ч. в зала “Славейков” на Френския институт. Конференцията ще бъде с участието на 14 европейски университети и организации от сферата на културата и изкуството, като близо 40 експерти в областта на киното и педагогиката от България, Германия, Испания, Италия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Северна Ирландия, Турция, Финландия, Франция, Хърватска и Чехия ще се включат в конференцията.
Ще бъдат представени в дълбочина инициативи, по които екипът на фестивала работи целогодишно в синергия с европейски партньори – “CinEd – европейско кинообразование за деца и младежи”, “Киното, сто години младост”, “Млади режисьори снимат града си” и др.
В програмата са и филми (в присъствието на авторите им), реализирани от ученици от Велико Търново, Ловеч, село Дерманци, както и възможностите за развитието им и по-широк обхват на национално ниво.
Сред акцентите е авторският киноконцерт (24 юни, 17:00 ч., Френски институт), който организаторите замислят от няколко години. Програмата включва късометражни френски филми, сред които кратка няма комедия от кинозвездата Макс Линдер от 1912 година, акомпанирана с нов, музикален прочит на музикантите Станислав Арабаджиев (пиано), Венцислав Благоев (тромпет), Михаил Иванов (контрабас), Стефан Горанов (барабани) и Димитър Благоев (китара).
В рамките на “Срещи на младото европейско кино” ще се състоят и интересни майсторки класове – на 25 юни във Френския институт режисьорът Христо Симеонов ще разкрие на присъстващите съществена част от своята работа с деца пред камера – от избора им до снимачния процес, както и своите лични наблюдения и професионален опит с решаващия етап на кастинга.
На 29 юни във Френския институт публиката ще се срещне с режисьорката Елица Петкова, която ще разкаже за пътя от възникването на една идея до нейната реализация на голям екран, как се намират историите, които се превръщат във филмови произведения и какво е необходимо за изграждането на плътни, пълнокръвни образи и един разказ, на който зрителят успява да се довери. Събитието ще бъде придружено и от прожекция в двора на Гьоте институт на програма от късометражни филми на Елица Петкова, която ще присъства.
Всички събития от програмата на “Срещи на младото европейско кино” са със свободен вход.