От 26 до 30 септември в двора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за първи път ще се проведе Фестивал на българската класика. В пет последователни вечери публиката ще се срещне с пет спектакъла по емблематични текстове на Йордан Йовков, Гео Милев, Леда Милева и Иван Вазов. След представленията ще има открити дискусии върху предложените произведения – идеите, мотивите и посланията в тях и представянето им на сцената. Избраните заглавия са: ?Албена“, ?Последна радост“, ?Септември“, ?Гаврошовци и котета разбойници“ и ?Дядо Йоцо гледа“. Режисьор на представленията е Николай Георгиев.
Фестивалът на българската класика се реализира с финансовата подкрепа на Столична община – Програма ?Култура“, направление ?Активни публики“.
Фестивалът е насочен основно към ученици в гимназиална възраст, но добре дошли са и всички останали любители на театъра и българската литература. Входът е свободен, а представленията са с начало в 19:30 ч.
Програма на фестивала:
26.09. – "Албена"
27.09. – "Последна радост"
28.09. – "Септември"
29.09. – "Гаврошовци"
30.09. – "Дядо Йоцо гледа".
Фестивалът на българската класика е първият по рода си театрален фестивал, който има за цел да внедри изкуството в образованието и да представи на учениците българската литература по интерактивен начин. Освен като участници в дискусиите след представленията, гимназистите ще имат възможност да се включат и в конкурс за рецензия – есе. Авторите на най-добрите текстове ще могат да участват безплатно в курса по Творческо писане, част от специалността "Авторски театър" на Софийския университет.
Партньори на проекта са три училища в София и София-област: Националната гимназия за древни езици и култури ?Свети Константин Кирил Философ“, 22. СОУ ?Г. С. Раковски“ и 78. СУ ?Христо Смирненски“.
?В цялата си работа съм следвал веруюто, че практиката ражда теорията. В репетициите са големите открития, после те се въплъщават в думите. Но опитай да опишеш вкуса на ябълката, всяка дума е безсилна. Такива са и представленията от програмата на българската класика като вкуса на ябълката – тайнствени, тръпчиви, изплъзващи се от лексиката на езика“ – казва режисьорът Николай Георгиев.
Неотлъчно до него е Петя Йосифова-Хънкинс. Освен хореограф на спектаклите, тя е и ръководител на проекта. За фестивала тя казва: ?Идеята, че изкуството може да лекува както отделния индивид, така и обществото като цяло, съществува отдавна. Още в Древна Гърция, преди да тръгнат за бойното поле, войниците са водени на театър, за да преживеят страха и да се изправят пред смъртта свободни. Ние си поставяме за цел именно това – да излекуваме обществото с единственото лечение, което ни се отдава – театъра. А вярвам, такава е била целта и на авторите, които следваме – големите Леда и Гео Милеви, Иван Вазов и Йордан Йовков“.