Фестивал "Софийски музикални седмици" представя концерт на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" на 21 юни в Централния военен клуб

 

На 21 юни от 19:00 ч. в Централния военен клуб Камерен ансамбъл ?Софийски солисти“ ще представи за първи път в България Концерт за виолончело № 2 ?Присъствие“ на Петерис Васкс. ?Италианска сюита“ за виолончело и пиано от Игор Стравински из балета ?Пулчинела“ (оркестрация на Бенджамин Уолфиш) допълва програмата на вечерта. Диригент ще бъде маестро Константин Добройков. Концертът е част от Международния фестивал ?Софийски музикални седмици“ в Календара на културните събития на Столична община.

Петерис Васкс е един от най-уважаваните и често изпълнявани съвременни композитори в Европа. В две поредни издания на Международния конкурс по композиция ?София“ Васкс гостува в България като част от екипа на международното жури.

“Повечето хора днес вече не притежават вярвания, любов и идеали. Духовното измерение е изгубено. Моята мисия е да осигуря храна за душата и това проповядвам в творбите си” – споделя композиторът. В музиката си той разказва за основните принципи в живота – битката между Мрака и Светлината, за отраженията на природата в музикални звуци, за обаянието на песента на птиците, за мигове на катарзис, за съдбата на цялото човечество като отражение на миналото... В същината на музиката на Васкс стоят архаични мотиви и теми, типични за латвийската фолклорна музика. Те не са цитати, а звукови кодове на генетично ниво, които пряко създават усещане за принадлежност у латвийските ценители на музиката.

През 2012 г., след дълго уговаряне от страна на виолончелистката Сол Габета, както и като официална поръчка на Симфониета Амстердам, Васкс пише втория си концерт за виолончело и струнен оркестър – "Присъствие". Композиторът пише: ?Присъствие – имам предвид, че аз съм тук. Не далече. С всяко вдишване аз съм тук в този свят, с всичките ми идеали и мечти за един по-добър свят.“ Той допълва как в творбата му "доминира настроение, намекващо за душа, която се издига в Космоса". "След това ми хрумна да покажа как същата тази душа се връща на Земята и започва нов живот. След което реших да преведа това ново начало на музикален език във формата на приспивна песен“.

В програмата на музикалната вечер със "Софийски солисти" е включено изпълнение на ?Италианска сюита“ за виолончело и пиано от Игор Стравински из балета ?Пулчинела“ с оркестрация на Бенджамин Уолфиш.

Гост-солист е Александър Димитров, който специално се завръща в България за събитието. Седемгодишен той започва да свири на виолончело, като по-късно завършва с отличие Националното училище по изкуствата ?Панайот Пипков” в родния си град Плевен. Ученик на проф. Стефан Попов и проф. Грегор Хорш, Александър Димитров завършва магистърска степен с пълно отличие Cum Laude в Robert Schumann Hochschule в Дюселдорф, Германия. Участва в майсторски класове на проф. Давид Герингас, проф. Франс Хелмерсън, проф. Волфганг Бьотчер, проф. Антонио Менесес, Даниел Мюлер-Шот.

Прави забележителна кариера като солист, пленявайки публиката със своята виртуозност и музикалност. Репертоарът му обхваща широк спектър от солови концерти за виолончело, сред които тези на Шостакович, Дворжак, Хайдн, Шуман, Прокофиев, Гулда и вариации ?Рококо“ от Чайковски и други. Дебютира като солист на Плевенската филхармония през 2006 г. и е редовен гост на оркестъра.

Александър Димитров свири на виолончело от италианския майстор Paolo Antonio Testore of Milan от 1740 г., предоставено му от анонимен меценат.

Билети за концерта ще намерите тук, както и на място, преди концерта.

Цени на билетите: 15 лв., 10 лв. – билети за учащи, пенсионери и хора с увреждания.

20.06.2023