Събития на 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

 

На 24 май София отбелязва Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Програмата за официално честване на празника в София ще започне с тържествено шествие от 10:30 часа, което ще тръгне от Министерството на образованието и науката (фонтана пред Археологическия музей).

Тържествената церемония пред паметника на Светите братя пред Националната библиотека ?Св. Св. Кирил и Методий“ ще започне по традиция в 11:00 часа, водеща ще бъде актрисата Силвия Лулчева. ?Тропар на Св. Св. Кирил и Методий“ и Химн на Светите братя Кирил и Методий ще прозвучат в изпълнение на хора на Националното музикално училище ?Любомир Пипков“ с диригент маестро Славил Димитров.
Тържествено слово за празника ще произнесе доц. д-р Георги Бърдаров – писател, географ, университетски преподавател, ръководител на катедра ?Социално-икономическа география“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет ?Свети Климент Охридски“.
Стихотворението ?Аз съм българче“ ще изпълнят Симона Иванова и Константин Маринов – ученици от 1. клас на 44. СУ ?Неофит Бозвели“.

Националната библиотека ?Св. Св. Кирил и Методий“ обявява на 24 май Ден на отворените врати. ?Идеалът като действителност“ е документална изложба по случай 200 години от рождението на Найден Геров. Посетителите ще могат да я видят в централното фоайе на Националната библиотека до 14:30 часа. Изложбата се състои от документи и печатни издания за живота и дейността на Найден Геров.

?Образите на Светите братя Кирил и Методий в графичните колекции на Националната библиотека“ е второта изложба, която Националната библиотека представя в Западно фоайе. В празничния ден посетителите ще могат да видят 10 оригинални литографии, гравюри и щампи с образите на първоучителите Кирил и Методий от 1850 г. до началото на ХХ век, част от колекциите на Библиотеката.
 

На 24 май Столичната община кани столичани и гостите на града да посетят с ВХОД СВОБОДЕН Софийската градска художествена галерия и филиалите ? – галерия – музей ?Дечко Узунов” и галерия ?Васка Емануилова”, Регионален исторически музей – София – постоянна експозиция и временни изложби в сградата на пл. "Бански" № 1, както и в Античен културно-комуникационен комплекс ?Сердика“, Археологическото ниво на храм ?Света София“, Археологически парк "Западна порта на Сердика", Гробница на княз Александър I, Експозиция за национално помирение, Триъгълната кула на Сердика. С безплатен вход ще работят Парк – музей ?Врана“ и Зоологическа градина – София.
 

На 24 май книгите и писмеността завладяват площад "Славейков" с фестивала "Да поЧетем", който ще представи многото и различни начини да се докоснем до българската книжовност с целодневна програма от културни прояви. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столичната община и включва обиколки из литературни забележителности, разкази за българските класици, както и разнообразни съвременни прочити на българското творчество, които ще се развихрят на сцената от сутринта до вечерта. Ще има четения и срещи с любими автори, литературен базар, много аудиоистории, детска литературна работилница, импротеатър и хип-хоп концерт по текстове от български стихотворения.

Програмата на сцената на ?Да поЧетем“ започва в 11:00 ч. с четене и литературна работилница за деца. Заедно с Катя Антонова героите на "Феята от захарницата" и любимата Силвия Петкова малчуганите ще се впуснат в творческо приключение, ще четат, слушат и създават истории. Популярният автор от "Бохемска София" Виктор Топалов ще отведе желаещите да научат повече за българските класици, творили около площада, на обиколка из ?Кварталът на писателите“, а следобед ще се проведе първият куиз на открито на тема: Българска литература. Привечер забавлението ще продължи със смехотерапия от Цветелина Цветкова, а актьорите от импротеатър ?Както ви харесва“ ще включат публиката в импровизационното предизвикателство ?Ти четеш, ние играем“. Празникът ще завърши с уникално изпълнение на любимия съвременен хип-хоп поет Жлъч, който ще рапира българска поезия.

Площадът ще осъмне с нова фестивална визия с основен лайтмотив, вдъхновен от българската кирилица, удобни места за четене и минибазар за книги и оригинални литературни сувенири. Посетители и минувачи ще се потопят в атмосферата на празника с аудиооткъси от Иван Вазов, Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Христо Смирненски и други любими творци от библиотеката на Storytel. През целия ден ще може да се закупи ?книга-изненада“ от голямата отворена книга-инсталация на издателство Orange, която ще приветства минувачите редом до пейката с Петко и Пенчо Славейкови.
 

Изложбата ?Истории от глаголически времена“ може да бъде разгледана в празничния ден в Галерия на открито на Столичната община в градина "Кристал". Посветена е на 1160-годишнината от създаването на глаголическата азбука от Св. Константин-Кирил Философ, която се отбелязва през 2023 година. Експозицията е подготвена от екип, ръководен от доц. д-р Явор Милтенов от Института за български език на Българската академия на науките.
Целта на изложбата е да се покажат слабо познати аспекти на глаголическата писмена традиция и ролята на България за съхраняването и препредаването ?. Експонирани са изображения на глаголически ръкописи и епиграфски паметници, много от които не са били показвани пред широката общественост, а и пред научна аудитория. Снимковият материал илюстрира непознати страни от работата и на книжовниците, и на обикновени хора, владеещи писменото изразяване. Друг важен акцент в концепцията на изложбата е документирането на едновременното използване на глаголица и кирилица, което свидетелства за присъствието в образованието и на двете писмени системи.
 

На 24 май в театър ?Българска армия” Фондация ?Академия Аскеер” ще връчи за 32-ри път Награди ?Аскеер“ за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон. Церемонията се реализира с подкрепата на Столичната община.
Наградите ?Аскеер” са единствени по рода си театрални награди в България, при които отличията се дават от артисти за артисти и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. Единадесетте спектаклови категории на ?Аскеер 2023” включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 април 2022 г. до 31 март 2023 г. Комисията по номинации в категория ?Съвременна българска драматургия“ е в състав: председател – проф. Камелия Николова, членове – Анита Ангелова, проф. Владимир Атанасов, Меглена Караламбова и проф. Ромео Попилиев.
 

По случай 24 май Институтът за български език ?Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките отново кани българските учители и ученици да се присъединят към кампанията ?Написаното остава. Пиши правилно!“. В София кампанията ще се проведе от 10:00 ч. до 14:00 ч. на 24 май срещу Софийския университет ?Св. Климент Охридски“ – пред Княжеската градина. Събитието на открито се осъществява с подкрепата на Столичната община.

За девета поредна година на 24 май (както и през целия месец май) малки и големи ученици отново ще могат да направят кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата. Диктовките са достъпни от страницата на Института за български език
 

23.05.2023