До 28 октомври в Националния студентски дом се провежда Международен форум за компютърни изкуства ?Компютърно пространство“. За 35-та година форумът показва синтеза наука-технологии-изкуство. ?Компютърно пространство“ – едно от най-старите и популярни събития в Югоизточна Европа в областта на компютърните изкуства – през годините е представяло огромна палитра от интересни проекти и талантливи автори, маркиращи съвременното състояние и тенденциите в областта на дигиталните изкуства. ?Компютърно пространство“ е традиционно поле за изява на млади автори, студенти и ученици.
Международният форум за дигитални изкуства има конкурсна и фестивална част https://computerspace.org/computer-space-2023-festival-programme/. Фестивалната част включва изложби, уъркшопове, семинари и представяния на проекти. Традиционно ще бъдат представени от авторите някои от спечелилите проекти в категориите – Компютърни анимации и графики, Интерактивни инсталации, Уеб проекти и Изпълнения на електронна музика.
Акценти във фестивалната програма:
?Светлопис“
Светлината и тъмнината са господарите на нашите емоции, светлината и тъмнината се преплитат във всеки ден, светлината и тъмнината разкриват мислите ни. Светлината и тъмнината са част от изображенията и движенията.
Изложбата и семинар ?Светлопис“ ще разкрият част от магията на светлината и тъмнината. Ретро изложбата с емблематични стари филмови прожекционни апарати ще върне в ерата на лентите и ще демонстрира култови марки лентови прожекционни апарати отпреди повече от 70 години, като Bolex, Eumig, Kodak и българския прожекционен апарат ?Плевен-1“. Разходки из България, улиците на българските градове и села, празници и делници от миналото ще оживеят на движещите се картини. Семинарът ще разкаже за някои от първите български светлинни уреди, за крушките от преди Войната, осветителните тела, които променят живота ни. Светлината е и основен елемент в тримерната компютърна графика;
?Дигитализация на културно-историческото наследство – нови тенденции“
Дигитализацията на миналото е един от аспектите на неговото съхранение и експониране. Важните книги, стари снимки, ленти, съдове и много други артефакти намират ?нов“ живот в дигиталната ера. С помощта на дигиталната реставрация, 3D технологиите и виртуалната реалност могат да се покажат невидимите страни на тези артефакти. Не на последно място – могат да представят атрактивно пред различни аудитории. Една от тенденциите, върху която Студентското общество за компютърно изкуство (СОКИ) работи от години, е нискобюджетната дигитализация на артефакти, т.е. как със сравнително евтини технологии малките и средни организации могат да се справят с предизвикателствата на дигитализацията, създаване на бюджетни дигитализационни звена, разработка на обучителни материали за нискобюджетна дигитализация. В рамките на форума ще бъдат показани и резултати от проекти по Програма "Еразъм+: MobiReel" (нискобюджетна дигитализация на любителки филмови и видео формати – ленти 8mm, 9,5 mm, 16 mm и видео касети VHS, S-VHS, Betamax и др.), DigiResLab (дигитализация на фотографии) и DigiAmphorae (дигитализация на амфори);
"Киберсигурност и технологии"
Ясно е, че колкото сме по-отворени към света чрез множеството различни комуникации, толкова по-уязвими сме за кражба на информация, некоректно използване, подвеждане и манипулиране. В тази инвазия на информация се включи и изкуственият интелект, известни са редица примери за фалшиви видеа на известни личности, ?говорейки“ по различни въпроси. Говори обаче изкуственият интелект. Образованието в тази област става все по-важно. Водещи експерти ще представят съвременните аспекти на киберсигурността.
Международен форум за компютърни изкуства ?Компютърно пространство“ се реализира с финансовата подкрепа на Столична община и е част от Календара на културните събития на София. Организира се и със съдействието на Министерство на образованието и науката, Национален студентски дом, Национален фонд ?Култура“, ADCOM, Bulgarian Design Group и други.